Manastir Vaznesenje – Ovčarsko – kablarska klisura

Iako ne postoji siguran podatak, smatra se da je manastir Vaznesenje, koji se nalazi u Ovčarsko – kablarskoj klisuri, kada se od Čačka krene put Ovčar banje, sagrađen još pre 7 do 8 vekova, ali sticajem aktuelnih neprijatnih događaja koji se odvijaju u SPC, nažalost došlo je do duhovnog kraha ove Svetinje. Kao što je već poznato, ova Svetinja je dospela u žižu javnosti po mnogim neprijatnim događajima koji su se u njoj odigrali pre nekoliko godina.

Istorija manastira Vaznesenje, Čačak, Ovčarsko – kablarska klisura

Smatra se da je manastir Vaznesenje, Ovčar banja podigao Sveti Sava uz pomoć svoga oca, Stefana Nemanje, međutim istorija o tome ne poseduje nikakav zvaničan dokaz, već je reč više o narodnom predanju.

Ono što istorija manastira, pak zvanično veli jeste da je izvesni monah Vujović u nekom trenutku obnovio ovaj manastir, a da je tek pre početak Drugog svetskog rata, tačnije 1937. godine manastir i zvanično prvi put obnovljen.

Manastir Vaznesenje

Istorija manastra navodi i zapis koji je 1820. godine načinio Vuk Stefanović Karadžić kada je obilazio ove krajeve, a koji je naveo da je manastir Vaznesenje u Ovčar banji nadomak Čačka bio oštećen. Međutim, ne navodi nikakve detalje o stepenu oštećenja, recimo.

Iako je prvi put zvanično obnovljen 1937. godine, po završetku Drugog svetskog rata, manastir Vaznesenje je obnovljen još jednom i to 50 – ih godina prošloga veka.

Nažalost, potpisnik ovih redova nije pronašao adekvatnu informaciju o tome šta se danas događa sa ovom Svetinjom. Jedino što postoji od zapisa jeste da je Otac Timotej 2012. godine doveden za starešinu ovog manastira, pa samo možemo da pretpostavimo da je manastir Vaznesenje sada muški manastir. Takođe, postoje i poruke brojnih vernika koji su imali priliku da posete monahinje koje su izbačene iz crkve, a koje vrše službu na imanju nadomak manastira. Ti vernici navode da mnogi ljudi jednostavno više ne posećuju manastir Vaznesenje, već odlaze u posetu hrabrim monahinjama.

Pa čak i ako ga posećuju, to je zanemarljivo mali procenat ljudi u odnosu na one koji idu u posetu monahinjama.

manastir vaznesenje 1

Arhitektura manastira Vaznesenje, Ovčar banja, Ovčarsko – kablarska klisura

Manastir Vaznesenje, koji se nalazi na putu između Čačka i Ovčar banje, u Ovčarsko – kablarskoj klisuri ima izduženu osnovu, koja je jednobrodna. Ono po čemu je posebno zanimljiva arhitektura glavne manastirske crkve jeste što se ulaz nalazi sa severne strane, što nije uobičajeno za pravoslavne hramove.

Uz to, u zanimljivosti vezane za njenu arhitekturu spadaju i očuvane rozete, koje su specifične po biljnim ukrasima, a nalaze se u mermernom podu u centralnom delu priprate ove crkve i kako se pretpostavlja, potiču iz perioda 16. veka.

Zvonik se nalazi uz crkvu, a u okviru manastirskog kompleksa se između ostalog nalaze i konaci.

Ikone i freske

Iako istorija ove Svetinje smatra da je manastir nastao na temeljima davno porušene crkve, te da je manastir nekoliko puta pretpreo oštećenja, nažalost ikone i freske koje se danas mogu videti u njemu su uglavnom novijeg datuma.

Jedino što je očuvano jeste čuveno Četvorojevanđelje, za koje se smatra da je prepisivano upravo u ovoj Svetinji i to 1570. godine.

vaznesenje ikone i freske

Zanimljivosti o manastiru Vaznesenje

Nažalost, od zanimljivosti koje su vezane za ovu Svetinju, ne možemo a da ne pomenemo aktuelne događaje koji su manastir Vaznesenje stavili u žižu javnosti, ali ne po pozitivnim, već po negativnim vestima.

Vesti koje su iz manastira Vaznesenja tokom maja 2012. gdine punile stupce novina su, čini se već zaboravljene, ali pravi vernici Srpske pravoslavne crkve su itekako svesni šta se tada događalo i šta se sada događa pod okriljem Crkve. Kako to nije tema našeg teksta, ukratko ćemo pomenuti ova nepravedna dešavanja, a svako ima pravo da o njima ima svoje mišljenje.

Naime, poznato je da sadašnjeg srpskog patrijarha mnogi optužuju da je pristalica ekumenizma, ali čini se da se to još uvek uspešno skriva. Tako je bilo i 2012. godine, kada su monahinje manastira Vaznesenja odlučile da javno progovore o ovome. Mati Jelena i monahinje ove Svetinje su tom prilikom objavile da se odriču srpskog patrijarha, gospodina Irineja jer je pristalica ekumenizma, i priklanjaju se vladiki raško – prizrenskom gospodinu Artemiju, koji je nažalost u to vreme takođe već bio izbačen iz crkve, odnosno raščinjen, a kome su se, kao što je poznato priklonili mnogi koji sebe smatraju istinskim vernicima Srpske pravoslavne crkve. Tako su i ove hrabre monahainje odlučile da brane svoju veru, ali nažalost ” sila Boga ne moli “, a u ovom slučaju sila je aktuelni patrijarh, policija i SPC – a.

Zbile su se u tri dana mnoge nerijatne scene, pa čak i hapšenja i prebijanja vernika, a u sukobima se posebno ” istakao ” Otac Timotej i vladika Hrizostom, koji su i vodili čitavu hajku na monahinje i vernike, naravno uz ” blagoslov ” samog vrha SPC. Na žalost svih pravih vernika, monahinje su bile prisiljene da napuste manastir i predaju ključeve novom upravitelju manastira Ocu Timoteju.

One su otišle na obližnje imanje i nastavile da služe Gospodu na najčistiji mogući način, o čemu svedoče i podaci koje ostavljaju vernici na brojnim forumima, a koji vele da je manastir Vaznesenje dolaskom ” nove vlasti ” i oca Timoteja, a odlaskom Mati Jelene i monahinja praktično zapusteo i da sve manje i manje vernika u ovu Svetinju dolazi, ali da zato veliki broj njih odlazi u improvizovanu Svetinju gde svojom čistom ljubavlju monahinje i dalje Služe Svevišnjem. Nije na nama da sudimo, pa to nećemo ni ovom prilikom činiti. A svako neka razmišlja o svojim postupcima ! Uostalom o ovome možete pročitati mnogo više u raznim novinskim člancima iz tog perioda koje možete pronaći na internetu.

Kontakt

Zvanična adresa manastira Vaznesenje glasi : Manastir Vaznesenje, Ovčar banja bb, 32 242 Ovčar banja, Srbija.

Google mapa

Ukoliko se uputite u posetu ovom manastiru ili, pak improvizovanoj Svetinji koja se nalazi u blizini manastira, a u kojoj su smeštene monahinje koje su prognane iz manastira, na čijem je čelu Mati Jelena, vrlo je verovatno da vam mapa puta neće biti potrebna. Bilo koga da upitate gde se nalazi manastir Vaznesenje sigurno će znati da vam pokaže.

Imajte na umu da se ova Svetinja nalazi na desnoj obali reke Zapadne Morave i to na tek nešto više od 10 kilometara udaljenosti od Čačka, kada se krene prema Ovčar Banji.


error: Sadržaj je zaštićen !!